UČINKUJÍCÍ

František Štorm

Foto - František Štorm

Český grafik, písmař a hudebník. Dávno tomu již, co rozpustil světově proslulou blackmetalovou formaci Master's Hammer, dnes patří především mezi přední typografy. Do loňského roku působil jako vedoucí ateliéru Tvorby písma a typografie na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, Jeho kniha Eseje o typografii byla nominována na cenu Magnesia litera - 2009. Zakladatel studia Storm Type Foundry a nositel řady zahraničních i domácích ocenění si připravil výstavu pro letošní festival Sisyfos. Součástí bude i projekce nevkusného klipu jeho nového hudebního projektu Airbrusher.

Radio Ivo

Foto - Radio Ivo

Přenesení tvorby rozhlasové hry na divadelní prkna. Originální představení performerů, kteří jsou personálně spjati s kapelou MIDI lidi, leží na pomezí literatury, improvizovaného divadla a konkrétní hudby.

Brainflood

Kapela teplické konzervatoře vedená skladatelem a heřmanoměsteckým rodákem Petrem Horou zpříjemní závěr pátečního večera hravým podáním jazzových standardů.

David Kubec

Sběratel, teoretik i praktik na poli domácí počítačové a videoherní zábavy přednese svůj příspěvek o historii herních konzolí. Zároveň vystaví řadu přístrojů, o kterých bude řeč. Návštěvníci si budou moci exponáty sami vyzkoušet.

Divadlo duší spřízněných

Soubor mladých profesionálních a poloprofesionálních divadelníků v současné době učinkuje v pražském Strašnickém divadle. Sobotní program festivalu prošpikují jejich svěží herecké etudy pod názvem Člověčiny. Mmj. budeme svědky návštěvy logopeda, diskotékového třeštění, ale i šestihodinového sborového zpěvu...

Kateřina Sidonová

Autorka tematicky pestré prozaické tvorby, od ceněné knihy pro děti Syn stromu a jine pohádky, přes sugestivní střípky ze života Jsem Kateřina, rozsáhlou románovou metaforu Jakub, až po nedávno publikovaný text Jeden den ve IV. D, ve kterém v roce 1983 půvabně zachytila autentické rozhovory přidrzlých gymnazistek. Kateřina Sidonová začala publikovat již v samizdatu, dnes patří spolu s Ivou Pekárkovou a Terezou Boučkovou mezi nejvýznamnější představitelky generace českých spisovatelek, které jedinečným způsobem povýšily autentické životní prožitky nad formální propracovanost textu.

Přemysl Rut

Foto - Přemysl Rut

Nesmírně činorodý a všestranný divadelník, režisér, hudebník, pedagog a spisovatel. Je též autorem mnoha rozhlasových her, vystupuje v České tevizi, působí i jako nakladatelský redaktor a editor. V současné době je též vedoucím Katedry autorské tvorby a pedagogiky na DAMU. Na festival Sisyfos si připravil autorské čtení.

David Navara

Foto - David Navara

Český šachista světové úrovně, v roce 2006 se pohyboval na 13. místě světového žebříčku, má na svém kontě řadu vítězství na mezinárodních turnajích a řadu skalpů světoznámých šachistů. Tento student logiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy je ve svých 24 letech velkou nadějí českého šachu. Na našem festivalu sehraje s účastníky simultánku a také partii se zahradními figurami.

Divadlo DNO

Královéhradecká alternativní divadelní skupina sehraje pouliční rodinné představení Šnek na motivy mnoha pohádek o dracích s jedním tlustoprdem, hyperaktivní holčičkou, jednou maminkou, jedním tatínkem, dětským kočárkem a stádem zvířat (a třeba i drakem, možná šnekem).

Vladimír Václavek & Miloš Dvořáček

Foto - Vladimír Václavek

Duo jednoho ze zakladatelů brněnské alternativy (mmj. Dunaj, spolupráce s Ivou Bittovou na ceněném albu Bílé inferno a mnoho dalších projektů), kytaristy Vladimíra Václavka, a talentovaného jazzového bubeníka Miloše Dvořáčka je přímým pokračováním jejich spolupráce ve skupině Čikori a pozdějším projektu VRM. Hravost a spontaneita jsou základními rysy muzikantského setkání, které koncem roku 2007 vykrystalizovalo ve vydání alba Život je pulsující píseň.

Handa Gote

Foto - Handa Gote

Výzkumně-umělecká skupina Handa Gote ve svých představeních propojuje jemnost japonské kultury (Handa Gote znamená japonsky "pájka") s technickým harampádím. Na festivalu Sisyfos vystoupí s programem Computer Music, který ukazuje v absurdním světle počítač jako moderní stroj na výrobu hudby. Představení s prvky hudebního divadla, vizuálního umění a sound artu je plné preparovaných PC, kazetopáskových pamětí 8 bitových počítačů, videoher, disket a různého elektronického šrotu, něco mezi znevážením kultického stroje a slzou dojetí nad nedokonalostí jeho začátků.