PRO TISK

Krátká tisková zpráva

Ve dnech 26. - 27. června (pá - so) proběhne v Heřmanově Městci festival Sisyfos, tentokrát s podtitulem Kulový! Toto kulturní bienále se poněkud vymyká zaběhaným festivalovým zvyklostem. Předně se odehrává na několika místech v malém městečku a snaží se ukázat jeho zajímavosti. Návštěvníci festivalu se tak podívají do místní synagogy, na zámek, do zámeckého parku, husitského kostela, na starou radnici atd. Další zvláštností festivalu Sisyfos je jeho tematická zaměřenost, po předloňském undergroundu se letos vše pro změnu točí okolo hry a hravého umění, dokonce s několika přesahy mimo oblast kultury. Na programu tak je vedle výstavy předního českého typografa Františka Štorma, autorského čtení Přemysla Ruta a Kateřiny Sidonové též Divadlo DNO, Divadlo duší spřízněných, pásmo krátkých filmů, celovečerní film "naslepo", improvizovaná performance Radio IVO, hudební vystoupení Vladimíra Václavka a Miloše Dvořáčka, představení Computer Music výzkumě-umělecké skupiny Handa Gote, ale i šachová simultánka s nejlepším českým šachistou Davidem Navarou nebo retrospektivní výstava "30 let s joystickem", která mapuje historii herních konzolí. Program je koncipován tak, že se jednotlivá představení nekryjí. Návštěvníci rovněž ocení velmi příznivou cenu vstupenky vzhledem k nevydělečnosti celé akce. Více informací na stránkách Občanského sdružení SHU: www.shu.cz . Poslední červnový víkend letos opět zkrátka stojí za návštěvu Heřmanova Městce.

RTF verze textu


Delší tisková zpráva

Ve dnech 26. - 27. června (pá - so) proběhne v Heřmanově Městci již počtvrté festival Sisyfos, tentokrát s podtitulem Kulový! Toto kulturní bienále se poněkud vymyká zaběhaným festivalovým zvyklostem. Předně se odehrává na několika místech v malém městečku a snaží se ukázat jeho zajímavosti. Návštěvníci festivalu v průběhu dvou dní přecházejí z jednoho místa na druhé, a podívají se tak do místní synagogy, židovského dvojdomku, na zámek, do přírodního amfiteátru v zámeckého parku, husitského kostela, na starou radnici atd.

Další zvláštností festivalu Sisyfos je jeho tematická zaměřenost, po předloňském undergroundu se letos vše pro změnu točí okolo hry a hravého umění, dokonce s několika přesahy mimo oblast kultury. Na programu tak je např. výstava předního českého typografa a bývalého frontmana světoznámé blackmetalové formace Master's Hammer Františka Štorma, která je doplněná projekcí nevkusného klipu jeho nové kapely Airbrusher. V synagoze na návštěvníky čekají autorská čtení známého českého divadelníka, hudebníka a spisovatele Přemysla Ruta a kritikou ceněné autorky tematicky pestré prozaické tvorby Kateřiny Sidonové. V přírodním amfiteátru vystoupí alternativní Divadlo DNO s představením Šnek. Jejich kolegové ze strašnického Divadlo duší spřízněných prošpikují celý sobotní program sérií krátkých divadelních etud s názvem Člověčiny, dočkáme se tak třeba návštěvy u logopeda, ale též pokusu o šestihodinový sborový zpěv.

V temném sálu heřmanoměsteckého kina Mír je připravené pásmo krátkých filmů a celovečerní film "naslepo". Milovníky hudby a soundartu jistě zaujme improvizovaná performance Radio IVO v husitském kostele, hudební vystoupení Vladimíra Václavka a Miloše Dvořáčka, čelních představitelů brněnské alternativy (mmj. spolupráce s Ivou Bittovou) či představení Computer Music pražské výzkumě-umělecké skupiny Handa Gote. Třešničkou na dortu je šachová simultánka s nejlepším českým šachistou Davidem Navarou nebo retrospektivní výstava "30 let s joystickem", která mapuje historii herních konzolí.

Za zmínku stojí, i hravé propagační materiály Bohdana Kofily Heblíka včetně tištěného programu, lze v něm například narazit na tajenku, jejíž zadání je vysíláno městským rozhlasem apod. Program je koncipován tak, že se jednotlivá představení nekryjí. Návštěvníci rovněž ocení velmi příznivou cenu vstupenky vzhledem k tomu, že celá akce je koncipována jako nevydělečná. V Heřmanově Městci se lze ubytovat ve festivalovém stanovém městečku nebo v některém z místních ubytovacích zařízení. Celý program má i svou dešťovou variantu, takže program by v takovém případě neměl být o nic ochuzen. Více informací na stránkách Občanského sdružení SHU: www.shu.cz. Poslední červnový víkend letos opět zkrátka stojí za návštěvu Heřmanova Městce.

RTF verze textu

Festivalové tiskoviny
Sisyfos 2009 - Kulový (tištěný program)
Program v PDF verzi si můžete sami stáhnout a vytisknout
Sisyfos 2009 - Kulový (plakát)
Prohlédněte si PDF verzi plakátu našeho festivalu